ALS70P564NP025
VIGOR # :
915502
Description
CAP ALUM 560000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS70P564NP025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:31.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:31.9 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)