UVR1H102MHD
VIGOR # :
915504
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UVR1H102MHD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5525 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)