ALS30A331DF500
VIGOR # :
915507
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS30A331DF500 PDF
Type Description
Series:ALS30
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):420mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.2 A @ 10 kHz
Impedance:258 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):4.134" (105.00mm)