HHT222P030HJ0
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
915526
Description
CAP ALUM 2200UF 30V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
HHT222P030HJ0 PDF
Type Description
Series:HHT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):90mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 175°C
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:3.115 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.9 A @ 5 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.866" Dia x 1.772" L (22.00mm x 45.00mm)