LPX331M400E7P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
915550
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LPX331M400E7P3 PDF
Type Description
Series:LPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):603mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.92 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)