B43305B2128M80
VIGOR # :
915577
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
DataSheet
B43305B2128M80 PDF
Type Description
Series:B43305
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):110mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:150 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)