MAL225065682E3
VIGOR # :
915580
Description
CAP ALUM 6800UF 16V 10000H
DataSheet
MAL225065682E3 PDF
Type Description
Series:250 RMI-V
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Audio, Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.356 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.1 A @ 100 kHz
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)