B43547A6397M080
VIGOR # :
915582
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP-IN
DataSheet
B43547A6397M080 PDF
Type Description
Series:B43547
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.252" (57.20mm)