LGL2G331MELZ45
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915585
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGL2G331MELZ45 PDF
Type Description
Series:LGL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)