MAL205256221E3
VIGOR # :
915587
Description
CAP ALUM 220UF 400V T/H
DataSheet
MAL205256221E3 PDF
Type Description
Series:052 PED-PW
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):650mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.41 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:450 mOhms
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.165" (55.00mm)