RFS-6V221MH3#5
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
915589
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RFS-6V221MH3#5 PDF
Type Description
Series:RFS, SILMIC II
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)