B43501C5227M60
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
915583
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43501C5227M60 PDF
Type Description
Series:B43501
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):600mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.46 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:730 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)