UPA0J152MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915597
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPA0J152MPD1TD PDF
Type Description
Series:UPA
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.037 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.22 A @ 100 kHz
Impedance:44 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)