USA1C330MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915629
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USA1C330MDD PDF
Type Description
Series:USA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:57 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:85.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)