ALF40C821DF250
VIGOR # :
915638
Description
CAP ALU 820UF 20% 250V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C821DF250 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):190mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.66 A @ 10 kHz
Impedance:137 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)