SLPX182M063A1P3
VIGOR # :
915640
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP
DataSheet
SLPX182M063A1P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):221mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.38 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)