ALC70G912KP200
VIGOR # :
915658
Description
SNAP-IN HIGH CV 85C 9100UF 200V
DataSheet
ALC70G912KP200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:9100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):29mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.89 A @ 10 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)