EEU-FC1V560H
VIGOR # :
915682
Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1V560H PDF
Type Description
Series:FC
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:188.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:290 mA @ 100 kHz
Impedance:350 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.480" (12.20mm)