ALS70C392NF550
VIGOR # :
915691
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 550V SCREW
DataSheet
ALS70C392NF550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):118mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:13.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:19 A @ 10 kHz
Impedance:103 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)