ESMH100VSN563MR45T
VIGOR # :
915693
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP
DataSheet
ESMH100VSN563MR45T PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:56000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.9552 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)