AFK477M80R44T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
915708
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AFK477M80R44T-F PDF
Type Description
Series:AFK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:687.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:917 mA @ 100 kHz
Impedance:150 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.827" W (19.00mm x 21.00mm)