USR1C221MDD1TA
VIGOR # :
915711
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
USR1C221MDD1TA PDF
Type Description
Series:USR
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:225 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)