UMW1HR22MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915712
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UMW1HR22MDD PDF
Type Description
Series:UMW
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)