UBW1H4R7MPD
VIGOR # :
915730
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UBW1H4R7MPD PDF
Type Description
Series:UBW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:42.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:85 mA @ 100 kHz
Impedance:1.15 Ohms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)