LGU1H562MELB
VIGOR # :
915732
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
DataSheet
LGU1H562MELB PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.3925 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)