UBX1V331MHL
VIGOR # :
915747
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UBX1V331MHL PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)