B43508B9477M87
VIGOR # :
915772
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43508B9477M87 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):260mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.62 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:370 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.465" (37.20mm)