ALS80A393DB025
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915775
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 25V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS80A393DB025 PDF
Type Description
Series:ALS80
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:39000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):38mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.7 A @ 10 kHz
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):2.520" (64.00mm)