EEU-EE2G470S
VIGOR # :
915776
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
EEU-EE2G470S PDF
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:413 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.18 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)