EEU-FC1V561B
VIGOR # :
915784
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1V561B PDF
Type Description
Series:FC
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.44 A @ 100 kHz
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)