UCY2W100MPD1TD
VIGOR # :
915797
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
UCY2W100MPD1TD PDF
Type Description
Series:UCY
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:270 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)