LGU2C391MELY
VIGOR # :
915805
Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
DataSheet
LGU2C391MELY PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.95 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)