B43504B5227M000
VIGOR # :
915822
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43504B5227M000 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):610mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:730 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)