LNK2H562MSEH
VIGOR # :
915832
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
DataSheet
LNK2H562MSEH PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:26.6 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):7.480" (190.00mm)