B41896D3398M
VIGOR # :
915840
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
B41896D3398M PDF
Type Description
Series:B41896
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):78mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.49 A @ 100 kHz
Impedance:31 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)