400LSG3300MNB64X139
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915880
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400LSG3300MNB64X139 PDF
Type Description
Series:LSG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.46 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.110" (28.20mm)
Size / Dimension:2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max):5.591" (142.00mm)