URZ1C470MDD1TA
VIGOR # :
915925
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
URZ1C470MDD1TA PDF
Type Description
Series:URZ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:140 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)