ALC80F333DD025
VIGOR # :
915932
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 33000UF 25V
DataSheet
ALC80F333DD025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):39mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.19 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.78 A @ 10 kHz
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)