EEU-FK1E271B
VIGOR # :
915948
Description
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL TH
DataSheet
EEU-FK1E271B PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:441 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:630 mA @ 100 kHz
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)