ALS70C622NJ450
VIGOR # :
915951
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 450V SCREW
DataSheet
ALS70C622NJ450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:6200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):36mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:22.9 A @ 10 kHz
Impedance:25 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.606" (117.00mm)