EEV-FK1J221Q
VIGOR # :
915956
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
DataSheet
EEV-FK1J221Q PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)