EEU-FM1E272B
VIGOR # :
915957
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-FM1E272B PDF
Type Description
Series:FM
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.056 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.82 A @ 100 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)