ULD2C330MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915960
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ULD2C330MPD1TD PDF
Type Description
Series:ULD
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:158 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:284.4 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)