50LSQ18000MEFC36X83
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915962
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50LSQ18000MEFC36X83 PDF
Type Description
Series:LSQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.156 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):3.386" (86.00mm)