UPW1H181MPD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915970
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPW1H181MPD1TA PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:559 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:860 mA @ 100 kHz
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)