TVX2D100MCD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916264
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
TVX2D100MCD PDF
Type Description
Series:TVX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:112 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia x 0.906" L (10.00mm x 23.00mm)