200LSW12000MEFC77X141
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916278
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200LSW12000MEFC77X141 PDF
Type Description
Series:LSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.39 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.236" (31.40mm)
Size / Dimension:3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.630" (143.00mm)