UPJ1C471MPD1TD
VIGOR # :
916281
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UPJ1C471MPD1TD PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:615 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:770 mA @ 10 kHz
Impedance:140 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)