B41868W6128M
VIGOR # :
916282
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
B41868W6128M PDF
Type Description
Series:B41868
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):29mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.325 A @ 100 kHz
Impedance:28 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)