ALS80C682QP500
VIGOR # :
916301
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS80C682QP500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):36mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:17.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:26.4 A @ 10 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)